MB833M2K-B - przenośna kieszeń na M.2 PCIe 3.0/4.0 NVMe SSD
Galeria
HOME > HDD/SSD Mobile Racks > MB833M2K-B
HDD/SSD Mobile Racks

 

Related Products:  
 
mb991ik-bmb601vk-b mb991sk-b mb991sk-b 
mb991ik-bmb992skr-b mb992skr-b mb993sk-b 
   
WHY ToughArmor? TOUGHARMOR LINEUP ACCESSORIES
M.2 NVMe SSD
Compatibility Chart
   
 
 
 
Teraz z technologią SFF-8643
 
Przedstawiamy ToughArmor MB833M2K-B, pierwszą na świecie wzmocnioną i beznarzędziową kieszeń M.2 PCIe 3.0/4.0 NVMe SSD. Twój dysk SSD M.2 NVMe nie wymaga już instalacji na płycie głównej lub karcie nośnej za pomocą małej śrubki. Zarówno instalacja jak i dostęp do urządzenia jest możliwy bez żadnych narzędzi! ToughArmor MB833M2K-B to projekt będący w trakcie opatentowania, który ułatwi proces instalowania dysków M.2 oraz zapewnia łatwą aktualizację miejsca na dane. ToughArmor MB833M2K-B obsługuje niesamowitą szybkość transferu PCIe x4 do 64 Gb/s za pośrednictwem MiniSAS HD (SFF-8643) i akceptuje wszystkie standardowe dyski M.2 o długości od 30 mm do 110 mm (2230, 2242, 2260, 2280, 22110) . Ponadto, współpracując z wieloma otworami wentylacyjnymi wokół obudowy, każda taca dysku jest wyposażona w aluminiowy radiator o wysokiej wydajności, aby zapewnić, że wszystkie dyski SSD M.2 NVMe pozostają w optymalnej temperaturze nawet przy pełnym obciążeniu.

Twoje dyski będą doskonale chronione dzięki całkowicie metalowej obudowie i blokadzie na klucz, która zapobiega nieautoryzowanemu, fizycznemu dostępowi.
 

Dysk M.2 nie jest już ukryty

 
 
Typowy dysk M.2 jest instalowany na płycie głównej lub karcie nośnej i zabezpieczony małą śrubką, a fizyczna instalacja lub usunięcie dysku może być bardzo kłopotliwym i czasochłonnym procesem. Jednak dzięki ToughArmor MB833M2K-B firmy ICY DOCK dyski M.2 są umieszczane z przodu obudowy komputera, co sprawia, że ​​instalacja i usuwanie dysków SSD M.2 NVMe jest prostsze i wydajniejsze.
 

Uwaga: host musi obsługiwać funkcję wymiany hot-swap NVMe, aby system operacyjny mógł wykryć zamieniony dysk, gdy system jest włączony. Jeśli masz problemy z wykryciem dysku SSD M.2 NVMe, zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami.

 

Najnowocześniejsza instalacja napędu M.2 bez użycia narzędzi

 
Dyski SSD M.2 PCIe NVMe są najczęściej zakładane pod kątem 45 stopni, a następnie przykręcane do płyty głównej. Korzystając z ToughArmor MB833M2K-B, użytkownik może po prostu umieścić dysk SSD M.2 w kieszeni, dopasować blokadę do odpowiedniej długości dla danego typu dysku M.2 i wcisnąć dysk, aby zablokować na miejscu. Cały proces zajmuje mniej niż pięć sekund, co pozwala uniknąć kłopotów z drobnymi, łatwymi do zgubienia śrubami, a jednocześnie zapewnia bardziej wydajny i innowacyjny sposób instalowania dysków M.2.
 
 
Ze względu na to, że instalacja napędu jest beznarzędziowa, demontaż bardzo dużego, wysokowydajnego radiatora aluminiowego również nie wymaga żadnych narzędzi. Wystarczy nacisnąć kciuki w dół na dwa przyciski znajdujące się na spodzie tacy, a radiator po prostu wyskoczy tak, abyś mógł go wyciągnąć. Aby ponownie go zainstalować wystarczy przykryć tackę radiatorem, a przy odrobinie siły w dół zatrzaśnie się z powrotem na tacy.
 

Technologia uziemienia EMI

 
 
Uziemienie M.2 jest bardzo istotne po to by zapewnić bezpieczeństwo dysku i przechowywanych na nim danych. W trakcie wymiany dysków, które nie zostały zaopatrzone w technologię uziemienia, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów statycznych, które mogą uszkodzić dane. Dzięki naszemu innowacyjnemu projektowi instalacji napędu M.2, regulowana taca M.2 działa jak ziemia, a gdy szafka M.2 zatrzaśnie się w otworze na śrubę SSD, napęd zostanie uziemiony przez tacę i obudowę obudowy. Konstrukcja uziemionego złącza chroni dysk przed wyładowaniami elektrostatycznymi, zapewniając, że dane są zawsze bezpieczne podczas wymiany dysku.
 

Obsługa pełnej długości dysku

 
 
 
 
Ten innowacyjny, regulowany suwak tacy M.2 obsługuje wszystkie standardowe długości dysków SSD M.2 PCIe NVMe SSD, w tym 2230 (30 mm), 2242 (42 mm), 2260 (60 mm), 2280 (80 mm) i 22110 (110 mm), dzięki czemu jest taca napędu jest uniwersalna na każdą długość dysku, nawet na wyjątkowo długi M.2 22110 (110 mm), który niebawem pojawi się na rynku.
 

Maksymalna wydajność chłodzenia

 
 

Dyski SSD M.2 NVMe są znane z powodu problemów związanych z przegrzewaniem, które mogą powodować obniżenie wydajności i ograniczanie prędkości transferu. Wychodząc naprzeciw naszym klientom stworzyliśmy produkt wyposażony w bardzo duży, wysokowydajny radiator aluminiowy zainstalowany na każdej tacy ToughArmor MB833M2K-B. Dodatkowo zawiera on parę podkładek termicznych, aby zapewnić dokładne rozproszenie nadmiernego ciepła w całym radiatorze.

 
 

Ciepło jest dalej rozpraszane przez inteligentnie umieszczone otwory wentylacyjne ze wszystkich stron i współpracuje z systemem chłodzenia komputera. Napęd pozostaje w optymalnej temperaturze roboczej nawet przy pełnym obciążeniu.

Cała naprzód

 
 

Wykorzystując interfejs MiniSAS (SFF-8643), obsługuje pełną przepustowość NVMe wynoszącą 64 Gb/s, czyli ponad pięć razy szybciej niż poprzedni standard SATA. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań intensywnie przetwarzających dane, takich jak serwery w czasie rzeczywistym, wysokowydajne komputery PC, maszyny do głębokiego uczenia się i stacje robocze z nośnikami 4K/8K/3D.

 

Maksymalna wytrzymałość

 
 
 

Aby zapewnić niezawodność produktu przez wiele lat po jego wdrożeniu, ToughArmor MB833M2K-B jest w stanie wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki. Całkowicie metalowa konstrukcja ToughArmor MB833M2K-B jest idealna dla urządzeń przemysłowych wymagających stopnia palności, ponieważ metal spełnia te wymagania. Ze względu na doskonałą jakość wykonania można go stosować w różnych systemach korporacyjnych, w tym we wdrażaniu wojska i organów ścigania, a także w różnych warunkach produkcyjnych, takich jak wbudowane systemy sterowania i automatyzacji fabryki.

 

Pełna funkcjonalność

 
 

Przód ToughArmor MB833M2K-B zawiera diodę LED, która informuje, gdy napęd jest włączony, wyłączony i dostępny. Technologia Active Power Technology (APT) pozwala na włączenie zasilania urządzenia tylko wtedy, gdy dysk twardy jest włożony do obudowy.

 
 
 

Aby zapewnić dodatkową fizyczną warstwę bezpieczeństwa, zastosowano blokadę na klucz w celu ochrony przed niepożądanym dostępem fizycznym i zabezpieczenia dysków w trudnych warunkach, takich jak wdrożenia wojskowe.

(Optional) 3.5" to 5.25" Drive Bay Bracket

 
 

Converting your 5.25" device bay into a 3.5" device bay with Flex-Fit MB343SP drive bay bracket, it features a solid one-piece design with additional dual 2.5" drive slots for extra drive storage.

 
 
Key Features
 
 
Fits 1x M.2 NVMe SSD of all lengths, 30mm (2230), 42mm (2242), 60mm (2260), 80mm (2280), and 110mm (22110)
Adjustable drive locker holds all length drives securely
Tool-less drive installation design for easy drive maintenance and system upgrading
Installs into any standard external 3.5” device bay or floppy bay
Uses a miniSAS HD port (SFF-8643) to connect, requires NVMe host
Supports the full NVMe bandwidth specification of 64 Gbps
Ruggedized full-metal enclosure meeting flammability requirements
Integrated extra-large high-efficiency heat sink and ample ventilation for excellent passive cooling
2-segment key lock for additional physical security
Eagle-hook tray latch securely holds the tray inside the enclosure
EMI Grounding – protects hard drives from electrical damage
Anti-Vibration Technology (AVT) reduces noise and protects against environmental damage
Active Power Technology (APT) saves power by shutting the device down when no drive is installed.
Industry leading 3-year warranty against all defects
   
Accessories
 
 
Compatible Drive Bay Conversion Kit:
 
 
3 Years Warranty

 

Model Number :
MB833M2K-B
Color :
Black
Support Drive Size :
1 x M.2 PCIe 3.0/4.0 NVMe SSD 2230/2242/2260/2280/22110
Compatible Drive Type :
NVMe M.2
Number of Drives :
1
Drive Bay :
1 x external 3.5" device bay
Host Interface :
1 x miniSAS HD (SFF-8643)
Power Input :
1x 15pin SATA power connector
Transfer Rate :
Up to 64Gbps (Depending on hard drive speed)
Support HDD Capacity :
No Limitation
Drive Cooling :
Metal heat dispersion with thermal pad for passive cooling
Structure / Material :
Metal with partial plastic
Support Hot-Plug :
Yes (host must support hot-plug function)
Drive Security :
2 segment key lock
Product Dimension (L x W x H) :
163 x 101 x 26mm
Product Net Weight :
479g
Package Gross Weight :
553g
Drive Activity LED Indication :
Drive power: solid green; HDD access: flashing green
Package contents :
Device, user manual, screws, thermal pads, keys
M.2 Connector Insertion Rate :
5,000
Humidity :
5%~65% RH
Operating Temperature :
0°C to 60°C4
Storage Temperature :
-35°C to 70°C4
Compliance :
CE, RoHS, REACH
Warranty :
3 years

Frequent Asked Questions
 
Q: I'm connecting my Oculink NVMe PCIe HBA/RAID card to the MB833M2K-B via miniSAS HD (SFF-8643) interface, but the M.2 drives did not show up in my system.

A: The MB833M2K-B are not compatible with the Oculink PCIe HBA/RAID cards due to different connector pin assignments used on the device. Please check the compatibility list in the FAQ section for HBA/RAID cards that are compatible with MB833M2K-B.


Q: Can you recommend an add-on card that works with MB833M2K-B?

A: The following add-on cards are compatible with MB833M2K-B. We highly recommend using the official cable for the best compatibility.

 

Brand Add-on Cards Compatible Cables
Awesome AWD-DT-131   Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)
Download pinout diagram


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Micro SATA Cables RHS36-2583
Amphenol RHS36-0357

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
Adaptec HBA Ultra
1200-32i
HBA Ultra
1200-16i
SlimSAS 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8654 8i to 2 x SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Adaptec 2305100-R

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
HBA
1200-16i
HBA
1200-8i
SmartHBA
2200-16i
SmartRAID Ultra
3258p-32i /e
SmartRAID Ultra
3258p-16i /e
SmartRAID
3254-16i /e
SmartRAID
3258-16i /e
SmartRAID
3254-8i
SmartRAID
3204-8i
 
HighPoint SSD7120 SSD7180

Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
HighPoint 8643-8643-0350
HighPoint 8643-8643-060

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

SSD7184  
SSD7580 A  

SlimSAS 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8654 8i to 2 x SFF-8643 4i)
Download pinout diagram

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
HighPoint 8654-8643-210

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

Supermicro AOC-SLG3-2E4
(2 Ports)
  Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0623
Supermicro CBL-SAST-0658
Supermicro CBL-SAST-0590

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
AOC-SLG3-4E2P   Oculink 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8611 4i to SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0929

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
Broadcom
(HBA)
9400-16i 9405W-16i Mini-SAS HD 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 8i to 2 x SFF-8643 4i)
Download pinout diagram


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Broadcom 05-50061-00

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
9400-8i8e
(2 Ports)
9400-8i
(2 Ports)
Broadcom
(MegaRAID)
9440-8i
(2 Ports)
9480-8i8e
(2 Ports)
9460-16i 9460-8i
(2 Ports)
Intel
(RAID)
RSP3TD160F RSP3QD160J
RSP3MD088F
(2 Ports)
RMSP3JD160J
RMSP3CD080F
(2 Ports)
RMSP3HD080E
(2 Ports)
RSP3WD080E
(2 Ports)
RSP3DD080F
(2 Ports)
RMSP3AD160F  

Brand Motherboards Compatible Cables
Supermicro X11DAi-N
  Oculink 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8611 4i to SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0929

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

 

Note:We highly recommend purchasing the cable from a local reseller that you trust. However, if you have a hard time finding the cables, PC-Pitstop is our long term partner, and they are able to ship worldwide.
 

We are currently certifying our NVMe enclosure with the major add-on card manufacturers. We will be adding compatible add-on cards to the list.
 

You can click here to report a compatible add-on card/cable. If you want to check the compatibility of add-on card(s) that are not on the list, please click here.


Q: I'm using Intel/Broadcom Tri-Mode HBA and RAID cards with the MB833M2K-B, but the drives do not show up in my system.
A: The issue is caused by RAID card manufacturers using a different pin-out for Tri-Mode cards than is typically used for U.2 connections. When using the Tri-Mode cards with M.2 NVMe drives, a U.2 enabler cable must be used for Tri-Mode card to detect the M.2 drive, which reverts the pin-out to standard U.2 specifications. For more information, please Click here.

Q: My NVMe drive did not detect after inserting it back into the device while powered on?

A: For systems that support hot-plug function, while your system is powered on, each drive insertion and removal cycle will require a manual refresh from the operating system in order for the system to recognize the drive.

 

If you are unable to detect the drive after performing the manual refresh, your system might not support hot-plug functions. We suggest you check with the motherboard/add-on card manufacturer to see if it supports the NVMe hot-plug function.

 

Windows 10 / Windows 8 – In the search box on the taskbar, type Device Manager, then select from the menu, right-click on the disk drive and then select scan for hardware changes.

 

Windows 7 – Right-click on computer icon on desktop and select properties, click Device Manager, right-click on the disk drive and then select scan for hardware changes.

 

Image result for disk drive scan for hardware changes

 


Q: Is the ICY DOCK NVMe enclosure supporting the PCIe 4.0 standard?
A: Yes, this ICY DOCK NVMe enclosure does support the PCIe 4.0 standard.

Q: I'm having the difficulties closing the lid of the drive tray and unable to insert the drive tray all the way to the drive enclosure after placing the M.2 SSD onto the drive tray.

A: Make sure to lock the M.2 SSD with the adjustable M.2 locker. The tray lid will not close properly if the M.2 locker is not fully secured. If you are having difficulty secure the M.2 locker or close the cover, the M.2 SSD you are using may not follow the standard M.2 SSD thickness, which is less than 1.5mm height for each side with a total height that does not exceed 3.8mm. Using the M.2 SSD with non-standard thickness will cause improper tension on the M.2 locker and tray lid and make the M.2 connector misaligned. If you are having issues inserting the drive tray to the enclosure, please stop the operation immediately and check the drive thickness to ensure it follows the standard M.2 SSD thickness - less than 1.5mm height for each side and less than 3.8mm for total height.

Metal heat dissipation sticker

 

Note: Some M.2 SSD uses a metal heat dissipation sticker that causes each side's thickness more than the 1.5mm. Remove the sticker will solve the problem, but do it at your own risk (might void the warranty of SSD)

 

ICY DOCK enclosure is design to be compatible with M.2 SSD that has standard thickness. We highly recommend checking the drive thickness before purchase, and please refer to the incompatible M.2 SSD list below for further information:

 

M.2 NVMe SSDs known to be incompatible with ICY DOCK enclosure: