MB720M2K-B - W pełni metalowa, 4 zatokowa kieszeń M.2 NVMe SSD dla wnęki 5,25"
Galeria
WYJMOWANE OBUDOWY SSD U.2/M.2

 

 

Uwaga: Znany jest problem dotyczący zgodności z połączeniem Oculink. Należy zapoznać się z FAQ.

 
Powiązane produkty:  
 
mb994sp-4s mb994sp-4sb-1 mb994sk-b mb607sp-b
 
Dlac ToughArmor? TOUGHARMOR LINEUP Akcesoria
M.2 NVMe SSD
Compatibility Chart
   
 
 

Przedstawiamy ToughArmor MB720M2K-B, pierwszą na świecie, czterokrotnie wzmocnioną wymienną obudowę SSD M.2 NVMe SSD. Dyski SSD M.2 NVMe nie wymagają już instalacji na płycie głównej lub karcie nośnej za pomocą małej śruby. Można je umieszczać z przodu komputera, tym samym uzyskując do nich łatwy dostęp, ponieważ produkt został opatentowany w instalację M2 bez konieczności używania narzędzi. To także zapewnia łatwe utrzymanie i aktualizację systemu. ToughArmor MB720M2K-B posiada opatentowany sposób beznarzędziowy instalacji dysku M.2, który zapewnia łatwą instalację i aktualizację przestrzeni dyskowej.

 

ToughArmor MB720M2K-B obsługuje do 4x SSD M.2 PCIe 3.0/4.0 NVMe SSD z niesamowitą szybką prędkością przesyłania PCIe 3.0/4.0 x4 do 64 Gb / s na kanał przez MiniSAS HD (SFF-8643). Akceptuje również wszystkie standardowe napędy M.2 o długości od 30 mm do 110 mm (2230, 2242, 2260, 2280, 22110). Ponadto narzędzie zostało wyposażone w otwory wentylacyjne wokół obudowy, a każda taca dysku jest wyposażona w aluminiowy radiator o wysokiej wydajności, aby zapewnić optymalną temperaturę wszystkich dysków dysków SSD M.2 NVMe nawet gdy są pod pełnym obciążeniem. Docelowo Twoje dyski będą dobrze chronione poprzez całkowicie metalową obudowę napędu i blokadą na klucz, aby zapobiec niechcianemu dostępowi.

Pierwsza na świecie wymienna kieszeń na dyski SSD NVMe Quad M.2 NVMe
 
 
 

Typowy dysk M.2 jest instalowany na płycie głównej lub karcie nośnej i zabezpieczony małą śrubką, a fizyczny montaż lub demontaż dysku może być bardzo kłopotliwy i czasochłonny. Dzięki ToughArmor MB720M2K-B firmy ICY DOCK dyski M.2 są umieszczane z przodu obudowy komputera, co sprawia, że instalowanie i usuwanie dysków SSD M.2 NVMe jest prostsze i wydajniejsze.

 

Prezentacja

 
 
 
 

Dyski SSD M.2 PCIe NVMe są najczęściej zakładane pod kątem 45 stopni, a następnie przykręcane do płyty głównej. Korzystając z ToughArmor MB720M2K-B, użytkownik może po prostu włożyć dysk M.2 SSD do kieszeni, wyregulować blokadę na odpowiednią długość dla każdego typu dysku M.2 i wcisnąć dysk, aby zablokować na miejscu. Cały proces zajmie użytkownikom mniej niż pięć sekund, co pozwala uniknąć kłopotów z drobnymi, łatwymi do zgubienia śrubkami, a jednocześnie zapewnia bardziej wydajny i innowacyjny sposób instalowania dysków M.2.

 
Obsługa wszystkich długości dysku
 
 
 
 

Ten innowacyjny, regulowany suwak M.2 obsługuje wszystkie standardowe długości dysków SSD M.2 PCIe NVMe SSD, w tym 2230 (30 mm), 2242 (42 mm), 2260 (60 mm), 2280 (80 mm) i 22110 (110 mm), dzięki czemu taca napędu jest uniwersalna dla wszystkich długości dysków i najnowszy, wyjątkowo długi dysk M.2 22110 (110 mm).

 

Technologia uziemienia EMI

 
 
 

Uziemienie M.2 jest bardzo ważne przez wiele wymian, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i dysku. Bez uziemienia podczas wymiany dysków istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów statycznych, które mogą uszkodzić dane na dysku. Dzięki naszemu innowacyjnemu projektowi instalacji napędu M.2, regulowana szafka działa jak ziemia, a gdy zatrzaśnie się w otworze na śrubę SSD, napęd zostanie uziemiony przez tacę i obudowę obudowy. Konstrukcja uziemionego złącza chroni dysk przed wyładowaniami elektrostatycznymi, zapewniając, że dane są zawsze bezpieczne podczas wymiany dysku.

 

Najwyższa wydajność

 
 
 

Aby w pełni wykorzystać prędkość dysku NVMe M.2 SSD, każdy dysk korzysta z własnego złącza miniSAS HD (SFF-8643), maksymalizując potencjalną prędkość transferu przepustowości dysku SSD NVMe M.2 wynoszącą 64 Gb/s na każdym, czyli ponad 5 razy szybszy niż poprzedni standard SATA, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla aplikacji intensywnie wykorzystujących dane, takich jak serwery w czasie rzeczywistym, komputery o wysokiej wydajności, maszyny obsługujące sztuczną inteligencję i media wykorzystujące technologię 4k/8k/3D.

 

Ochrona ToughArmor

 
 
 

ToughArmor MB720M2K-B zapewnia niezawodność produktu nawet po wielu latach od wdrożenia. Jest w stanie wytrzymać w najtrudniejszych warunkach, dzięki silnej, metalowej konstrukcji w całym urządzeniu. To idealne rozwiązanie dla urządzeń przemysłowych, które są narażone na spalenie, ponieważ metal spełnia wymagania dotyczące ochrony w zakresie łatwopalności. Ze względu na wysoką jakość wykonania można go stosować w różnych systemach korporacyjnych, w tym: w wojsku i we wdrażaniu organów ścigania, a także w warunkach produkcji, takich jak wbudowane systemy sterowania i automatyki przemysłowej.

 

Maksymalna wydajność chłodzenia

 
 

Dyski SSD M.2 NVMe mogą być problematyczne z powodu częstego przegrzewania, co powoduje obniżenie wydajności i ograniczenie prędkości transferu. Mając na uwadze te trudności, ToughArmor MB720M2K-B został wyposażony w bardzo duży, wysokowydajny radiator aluminiowy zainstalowany na każdej tacy. Dodatkowo urządzenie zawiera podkładki termiczne, aby zapewnić dokładne rozproszenie nadmiernego ciepła w całym radiatorze.

 
 
 

Współpracując z dwoma wentylatorami chłodzącymi z łożyskami kulkowymi 40 mm, ciepło jest dalej rozpraszane przez inteligentnie umieszczone otwory wentylacyjne. Każdy wentylator ma trzy ustawienia prędkości wentylatora: wysoki, niski i wyłączony. Użytkownik może ręcznie wybrać odpowiednią opcję, aby utrzymać napęd w optymalnej temperaturze roboczej, nawet przy pełnym obciążeniu.

 

Dodatkowe funkcje

 
 
 

Wbudowana w tacę dioda LED informuje, że napęd jest włączony i używany. Aby oszczędzać energię, dioda jest wyłączana, gdy napęd nie jest zainstalowany.

 
 

Dodatkowym bezpieczeństwem jest dołączona blokada klawiszy do ochrony przed niechcianym dostępem i zabezpieczeniem dysków w szczególnie trudnych warunkach, takich jak zastosowania wojskowe.

 
 

Już nigdy nie zapomnisz, które dyski należą do jakich zatok. Dzięki naszym etykietom dla identyfikatorów dysków zawsze będziesz wiedzieć, która taca dysku należy do macierzy RAID, lub które dyski zawierają określone pliki. Swobodnie odłącz i podłącz je, aby lepiej pasowały do konfiguracji, lub po prostu wyjmij je, aby uzyskać uproszczony wygląd.

 
 

ToughArmor MB720M2K-B obsługuje 15-pinowe kable zasilające SATA z zatrzaskami blokującymi, więc nigdy nie będziesz musiał się martwić o przypadkowe odłączenie kabli od obudowy. Po podłączeniu tych kabli zostaną one zablokowane i pozostaną na miejscu.

 
Kluczowe cechy
 
Zgodność z 4x SSD M.2 NVMe wszystkich długości, 30 mm (2230), 42 mm (2242), 60 mm (2260), 80 mm (2280) i 110 mm (22110).
Regulacja blokady napędu, bezpiecznie utrzymująca wszystkie dyski o dowolnej długości
Beznarzędziowy projekt instalacji napędu dla łatwej konserwacji napędu i aktualizacji systemu
Instalacja w dowolnej, standardowej, zewnętrznej wnęce na urządzenia 5,25”
Wykorzystanie 4x miniSAS HD (SFF-8643) do połączenia, wymaga hosta NVMe
Obsługa pełnej specyfikacji przepustowości NVMe wynoszącą 64 Gb/s na kanał
Wzmocniona całkowicie metalową obudową, która spełnia wymagania dotyczące palności
Zintegrowany, bardzo duży i wysokowydajny radiator oraz wentylacja zapewniające doskonałe chłodzenie pasywne
2-segmentowy zamek na klucz dla dodatkowego bezpieczeństwa
Blokada Eagle Hook bezpiecznie przytrzymuje tacę wewnątrz obudowy
Uziemienie EMI chroniące dyski twarde przed uszkodzeniem elektrycznym
Redukcja hałasu i ochrona środowiska dzięki technologii antywibracyjnej (AVT)
5-letnia gwarancja na wszystkie uszkodzenia i wady
 
 
5 Years Warranty

 

Model Number :
MB720M2K-B
Color :
Black
Support Drive Size :
4 x M.2 PCIe 3.0/4.0 NVMe SSD 2230/2242/2260/2280/22110
Compatible Drive Type :
NVMe M.2
Number of Drives :
4
Drive Bay :
1 x external 5.25" device bay
Host Interface :
4 x miniSAS HD (SFF-8643)
Power Input :
2 x 15pin SATA power connectors
Transfer Rate :
Up to 64Gbps (Depending on hard drive speed)
Support HDD Capacity :
No Limitation
Drive Cooling (Active) :
2 x 40mm fan
Drive Cooling (Passive) :
Aluminum heat sink with thermal pad
Structure / Material :
Metal with partial plastic
Support Hot-Plug
Yes (host must support hot-plug function)
Drive Security :
2 segment key lock
Product Dimension (L x W x H) :
171 x 146 x 41.3mm
Product Net Weight :
1334g
Package Gross Weight :
1560g
Drive Activity LED Indication :
Drive power: solid green; HDD access: flashing green
Package contents :
Device, user manual, screws, thermal pads, keys
M.2 Connector Insertion Rate :
5,000
Humidity :
5%~65% RH
Operating Temperature :
0°C to 60°C 
Storage Temperature :
-35°C to 70°C
Compliance :
CE, RoHS, REACH
Warranty :
5 years

Documents
 
Frequent Asked Questions
Q: I'm connecting my Oculink NVMe PCIe HBA/RAID card to the MB720M2K-B via miniSAS HD (SFF-8643) interface, but the M.2 drives did not show up in my system.

A: The MB720M2K-B are not compatible with the Oculink PCIe HBA/RAID cards due to different connector pin assignments used on the device. Please check the compatibility list in the FAQ section for HBA/RAID cards that are compatible with MB720M2K-B.


Q: Can you recommend an add-on card that works with MB720M2K-B?

A: The following add-on cards are compatible with MB720M2K-B. We highly recommend using the official cable for the best compatibility.

 

Brand Add-on Cards Compatible Cables
Awesome AWD-DT-131   Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)
Download pinout diagram


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Micro SATA Cables RHS36-2583
Amphenol RHS36-0357

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
Adaptec HBA Ultra
1200-32i
HBA Ultra
1200-16i
SlimSAS 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8654 8i to 2 x SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Adaptec 2305100-R

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
HBA
1200-16i
HBA
1200-8i
SmartHBA
2200-16i
SmartRAID Ultra
3258p-32i /e
SmartRAID Ultra
3258p-16i /e
SmartRAID
3254-16i /e
SmartRAID
3258-16i /e
SmartRAID
3254-8i
SmartRAID
3204-8i
 
HighPoint SSD7120 SSD7180

Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
HighPoint 8643-8643-0350
HighPoint 8643-8643-060

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

SSD7184  
SSD7580 A  

SlimSAS 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8654 8i to 2 x SFF-8643 4i)
Download pinout diagram

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
HighPoint 8654-8643-210

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

Supermicro AOC-SLG3-2E4
(2 Ports)
  Mini-SAS HD 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 4i to SFF-8643 4i)


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0623
Supermicro CBL-SAST-0658
Supermicro CBL-SAST-0590

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
AOC-SLG3-4E2P   Oculink 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8611 4i to SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0929

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
Broadcom
(HBA)
9400-16i 9405W-16i Mini-SAS HD 8-Lane to 2 x Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8643 8i to 2 x SFF-8643 4i)
Download pinout diagram


Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Broadcom 05-50061-00

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services
9400-8i8e
(2 Ports)
9400-8i
(2 Ports)
Broadcom
(MegaRAID)
9440-8i
(2 Ports)
9480-8i8e
(2 Ports)
9460-16i 9460-8i
(2 Ports)
Intel
(RAID)
RSP3TD160F RSP3QD160J
RSP3MD088F
(2 Ports)
RMSP3JD160J
RMSP3CD080F
(2 Ports)
RMSP3HD080E
(2 Ports)
RSP3WD080E
(2 Ports)
RSP3DD080F
(2 Ports)
RMSP3AD160F  

Brand Motherboards Compatible Cables
Supermicro X11DAi-N
  Oculink 4-Lane to Mini-SAS HD 4-Lane Connector Cable
(SFF-8611 4i to SFF-8643 4i)

Send us the pinout diagram of the cable you
desire to use for the compatibility check

Known compatible cables:
Supermicro CBL-SAST-0929

Note: Websites listed above are not affiliated with ICY DOCK and solely responsible for their products and services

 

We are currently certifying our NVMe enclosure with the major add-on card manufacturers. We will be adding compatible add-on cards to the list.
 

You can click here to report a compatible add-on card/cable. If you want to check the compatibility of add-on card(s) that are not on the list, please click here.


Q: I'm using Intel/Broadcom Tri-Mode HBA and RAID cards with the MB720M2K-B, but the drives do not show up in my system.
A: The issue is caused by RAID card manufacturers using a different pin-out for Tri-Mode cards than is typically used for U.2 connections. When using the Tri-Mode cards with M.2 NVMe drives, a U.2 enabler cable must be used for Tri-Mode card to detect the M.2 drive, which reverts the pin-out to standard U.2 specifications. For more information, please Click here.

Q: My NVMe drive did not detect after inserting it back into the device while powered on?

A: For systems that support hot-plug function, while your system is powered on, each drive insertion and removal cycle will require a manual refresh from the operating system in order for the system to recognize the drive.

 

If you are unable to detect the drive after performing the manual refresh, your system might not support hot-plug functions. We suggest you check with the motherboard/add-on card manufacturer to see if it supports the NVMe hot-plug function.

 

Windows 10 / Windows 8 – In the search box on the taskbar, type Device Manager, then select from the menu, right-click on the disk drive and then select scan for hardware changes.

 

Windows 7 – Right-click on computer icon on desktop and select properties, click Device Manager, right-click on the disk drive and then select scan for hardware changes.

 

Image result for disk drive scan for hardware changes

 


Q: The mounting screws for the device seem to be too short to secure the device onto my system, what should I do?
A: The included M3*2.5L screws fit most metal sheets of the computer cases with 0.8~1mm thickness. For cases that have a wider 5.25" bay, make sure you place the device in the center to tighten the screw holes on both sides. Please contact us at tech@icyock.com if you have a problem securing the drive enclosure onto the drive bay.

Q: Is the ICY DOCK NVMe enclosure supporting the PCIe 4.0 standard?
A: Yes, all ICY DOCK NVMe enclosures support the PCIe 4.0x4 standard, with up to 64Gbps transfer rates.

Q:  Can I replace the cooling fan attached to the device? Will doing that void the warranty?

A:The cooling fan we used has been thoroughly tested with the drive enclosure to ensure it functions properly and supports the fan speed control (for select models). Therefore, we suggest our customers keep the original fan for the best result. However, we understand the stock fan may not be suitable for all the applications, so we elected to honor the warranty when 3rd party fan is using. The warranty may void if the 3rd party fan causes electrical damage to the device, though.


Q:  Which specification should I check before buying the 3rd party cooling fan?

A:The following information is the fan specification requirement and compatible fan models for MB720M2K-B

 

Fan Dimension (LxWxH) 40 x 40 x 10mm 40 x 40 x 20mm 
Connector Type 3 Pin Wafer
Rated Voltage (VDC) 12V DC
Rated Current (A) < 0.12A (127mA)
Screw Specification Phillips Flat Head - M3 x 15mm - Steel (Came with stock fan) Phillips Flat Head - M3 x 25mm – Steel (Not Included)

 

Compatible fan models

 

(without test, use it at your own risk)

 

Noctua NF-A4x10 FLX NF-A4x20 FLX    
Sunon MF40101VX-
1000U-A99
MF40101V1-
1000U-A99
MF40101V2-
1000U-A99
HA40101V4-
1000U-A99
EE40101S1-
1000U-999
EE40101S2-
-999
EF40101BX-
1000U-A99
EF40101B1-
1000U-A99
EF40101B2-
1000U-A99
EE40201SX-
1000U-999
EE40201S1-
1000U-999
EE40201S2-
1000U-999
EE40201S3-
1000U-999
EF40201BX-
000U-A99
EF40201B1-
000U-A99
EF40201B2-
000U-A99
EF40201B3-
000U-A99
MF40201VX-
1000U-A99
MF40201V1-
1000U-A99
MF40201V2-
1000U-A99
MF40201V3-
1000U-A99
HA40201V4-
1000U-A99
   
Sanyo Denki 109P0412H901 109P0412M901 9GA0412P6F001 109P0412H601
109P0412F601 109P0412M601 9WP0412H6001  

 


Q: I'm having the difficulties closing the lid of the drive tray and unable to insert the drive tray all the way to the drive enclosure after placing the M.2 SSD onto the drive tray.

A: Make sure to lock the M.2 SSD with the adjustable M.2 locker. The tray lid will not close properly if the M.2 locker is not fully secured. If you are having difficulty secure the M.2 locker or close the cover, the M.2 SSD you are using may not follow the standard M.2 SSD thickness, which is less than 1.5mm height for each side with a total height that does not exceed 3.8mm. Using the M.2 SSD with non-standard thickness will cause improper tension on the M.2 locker and tray lid and make the M.2 connector misaligned. If you are having issues inserting the drive tray to the enclosure, please stop the operation immediately and check the drive thickness to ensure it follows the standard M.2 SSD thickness - less than 1.5mm height for each side and less than 3.8mm for total height.

Metal heat dissipation sticker

 

Note: Some M.2 SSD uses a metal heat dissipation sticker that causes each side's thickness more than the 1.5mm. Remove the sticker will solve the problem, but do it at your own risk (might void the warranty of SSD)

 

ICY DOCK enclosure is design to be compatible with M.2 SSD that has standard thickness. We highly recommend checking the drive thickness before purchase, and please refer to the incompatible M.2 SSD list below for further information:

M.2 NVMe SSDs known to be incompatible with ICY DOCK enclosure: